Nehnuteľnosti majú svoje vysvedčenie, a tým je energetický certifikát
Mnohí z nás sa pri kúpe bytu alebo akejkoľvek inej nehnuteľnosti orientujú hlavne na ich cenu, za ktorou však treba hľadať jednotlivé položky, aby sme dostali celok a ten posúdiť, či vyhovuje. Tento stav nastáva väčšinou pri obstarávaní bytov, čo sú najbežnejšie kupované a predávané nehnuteľnosti a spolu s rodinnými domami aj najdrahšie. Ťažko zarobené peniaze si človek váži a nad každou kúpou premýšľa. Vložiť financie do nehnuteľnosti je rozhodnutie na mnoho rokov, preto je energeticky certifikat na dom ostražitosť namieste. Pri každej transakcii treba sledovať všetky dôležité údaje a v prípade nejasností sa obrátiť na odbornú pomoc. Treba vedieť, čo všetko je pri predaji a kúpe nehnuteľností nutné vyriešiť a ktoré dokumenty sú potrebné. Jedným z nich je energetický certifikát.
Ak kupujete bývanie pre seba a svoju rodinu, chcete mať to najlepšie, a o tom vás môže presvedčiť aj energetický certifikát bytu i rodinného domu. V ňom je uvedené aké kvality a energetické vlastnosti stavba má, posudzuje aj jej požiadavky na hospodárnosť a to, či ich spĺňa alebo nie. Bežný občan to zistí, ak si pozrie certifikát a jeho označenie na stupnici s písmenami od A po G. S ním je možné stavbu prenajať aj predať.
V energetickom certifikáte je uvedená potreba energie, ktorá sa využije na vykurovanie, elektroinštaláciu, ohrev teplej vody, klimatizáciu a podobne. Platí od 1.1.2008 a pri predaji alebo prenájme sa musí vyhotoviť v dvoch prevedeniach. Navyše pribudla povinnosť pre budovy, ktoré boli postavené po 1.1.2016 splniť energetickú triedu A1, čo je primárna energia. Stavby, ktoré boli dokončené pred rokom 2015 musia mať certifikát triedy B, no z týchto povinností existujú aj výnimky, a tými sú napríklad významne obnovované budovy. Vypracovanie certifikátu môžete prenechať aj odborníkom na danú problematiku, radi ho vypracujú a poradia aj pri ďalších krokoch, aby vaše nové bývanie či iná nehnuteľnosť mohli slúžiť svojmu účelu dlhé roky.